/един щрих към проблема за взаимоотношенията между снахи и свекърви/
Темата за взаимоотношенията между поколенията често присъства както в разговорите в семейството, така и в приятелски разговори. Обект на обсъждане са най-вече проблемните отношения между снахи и свекърви. Зад тези отношения обаче често стоят нерешени проблеми, свързани с емоционалното отделяне на порасналите вече синове.
Въпреки че в съвременното общество все повече се налага отделното живеене на младото семейство, то не задължително е съпътствано от емоционална зрялост и готовност за създаване на нова самостоятелна семейна единица.
Опитът ми показва, че много хора се затрудняват да определят границата на подходящото отношение към родителите и често бъркат уважението си към тях с подчиняване живота си като възрастни на възгледите, изискванията и моделите на мислене и поведение на родителите. Тези затруднения в голяма степен произхождат от активното вмешателство на самите родители в живота на порасналите им вече деца. Причините за това са много – социалната среда, културните особености и семейните традиции, определящи взаимоотношенията и възпитанието в семейството. В последните години към тях се прибавиха и ефектите от често срещания модел на семейство, в което синът е отгледан само от майката поради развод или ранна смърт на бащата. Това често засилва у сина чувството на отговорност за живота и щастието на майка му.
Ето някои индикации, че поведението на съпруга ви излиза извън рамките на уважението:
- Поставя нуждите на родителите си над тези на вашето семейство.
- Страхува се да наруши традициите в родното му семейство и ги поставя над вашите общи желания.
- Обсъжда проблемите с вас и вашите деца най-напред с родителите си.
- Когато решавате въпроси, свързани с вашите деца, надделява становището на майка му.
- Страхува се да каже “не” на изискванията на родителите си.
- Отказва да изразява своята гледна точка, когато тя не съвпада с тази на родителите му.
- Често сравнява вас и майка си в справянето ви като домакиня и майка.
- Явно или скрито търси одобрението на родителите си.
- Чувства се отговорен за живота, здравето и благополучието на родителите си.
Вие можете да смекчите или засилите ефектите от взаимоотношенията между съпруга ви и родното му семейство.
Ето някои препоръки, които ще спомогнат да се справите по-добре с тази тема и ще допринесат за засилване на връзката със съпруга ви:
- Говорете със съпруга си за вашия съвместен живот и вземете решения за това как ще гледате и възпитавате децата си, до каква степен ще участват родителите ви, как ще организирате почивките си, как ще прекарвате празниците, какви ще са приоритети ви.
- Покажете уважение към родното му семейство и не го настройвайте срещу него.
- Търсете подкрепа от съпруга ви относно взаимоотношенията с неговото семейство. Споделяйте му как се чувствате, помолете го за съвет, когато ви е нужен.
- Осигурявайте на съпруга си време насаме с родителите му.
- Приемете, че със свекърва ви имате различни очаквания за вашите взаимоотношения.
- Говорете директно с нея за вашите противоречия. Не използвайте съпруга си като посредник.
- Поставете граници в общуването ви с нея – изискванията си относно посещенията й, намесата в грижите за децата и т.н.
- Изслушвайте нейната гледна точка. Покажете, че оценявате нейния опит и възгледи. Спокойно и учтиво й благодарете за нейния съвет и ясно й кажете “не” когато е необходимо. Бъдете уверена и ясна, когато изказвате вашата позиция. Винаги й благодарете, когато ви помага.
- Показвайте интерес към нейния живот.
Ако продължавате да имате трудности, по-добре потърсете професионален съвет навреме, преди те да са засегнали вашия брачен живот.